Parcel 01-6N-29-1320-0125-0000

Owners

BROWN EDWARD H & DEBRA Y

2301 BROOKELAKE DR
DUNWOODY, GA 30338

Parcel Summary

Situs Address 55 MARSH CREEK RD
Use Code 0100: SINGLE FAMILY
Tax District 5: Nassau County Island South
Acreage 0.000
Section 23
Township 2N
Range 28
Subdivision MARSH CREEK VILLAGE 2 PB 4/21
Exemptions None

Values

2024 Certified Values2025 Certified Values
Land Value *$520,000$560,000
(+) Improved Value$296,091$309,501
(=) Market Value$816,091$869,501
(-) Agricultural Classification$0$0
(-) SOH or Non-Hx* Capped Savings **$0$0
(=) School Assessed Value$816,091$869,501
County Assessed Value$816,091$869,501
(-) School Exemptions$0$0
(-) Non-school Exemptions$0$0
(=) School Taxable Value ***$816,091$869,501
(=) County Taxable Value$816,091$869,501

Document/Transfer/Sales History

Instrument /
Official Record
DateQ/UV/ISale PriceGrantorGrantee
WD 2774/7912025-03-13QImproved$970,000BRUIN TEN LLCBROWN EDWARD H & DEBRA Y
WD 2552/16332022-04-05QImproved$800,000COLEN ADAM E & ERIN EBRUIN TEN LLC
WD 2372/12532020-06-26QImproved$540,000COCHRAN WILLIAM D & HEIDICOLEN ADAM E & ERIN E
WD 2251/06902019-01-28QImproved$490,000WILLIAMS DANE L & KATHERINE GCOCHRAN WILLIAM D & HEIDI
WD 2172/05552018-01-17QImproved$475,000ROBERTS STEVEN JWILLIAMS DANE LEE & KATHERINE G
WD 1322/16802005-06-06QImproved$507,000AMOS WILLIAM L JR & BRENDA RROBERTS STEVEN J
WD 1322/16802005-06-06UImproved$100AMOS WILLIAM L & BRENDA RROBERTS STEVEN J
WD 1008/17702001-09-21QImproved$490,000OTTENRITTER ROBERT E & JOAN TAMOS WILLIAM L JR & BRENDA R
WD 0939/03412000-07-05QImproved$90,000OTTENRITTER ROBERT EOTTENRITTER ROBERT E & JOAN
WD 0840/03761998-07-08QImproved$230,000GUDBRANSON NANCY NOTTENRITTER ROBERT E
WD 0450/06501985-04-01QImproved$189,500
WD 0397/06371983-08-01QVacant$45,000

Buildings

Building # 1, Section # 1, 325004, RESIDENTIAL

Heated Sq FtYear BuiltValue
19931984$317,566

Structural Elements

TypeDescriptionCodeDetails
EWExterior Wall12CEDAR
RSRoof Structure08IRREGULAR